Spoštovani starši,

obdobje, v katerem se trenutno nahajamo, je za vse nas prineslo veliko novih izzivov in obenem negotovosti. Nenehno smo izpostavljeni množici zunanjih informacij, ki se iz dneva v dan spreminjajo. Slednje lahko pomembno vpliva na naše počutje in zamaje občutek notranje stabilnosti in ravnovesja. Vzporedno smo se soočili s spremembami v organizaciji primarnega družinskega okolja in vsakodnevne rutine, kar je za marsikoga zelo stresno. Tako pri odraslih kot otrocih in mladostnikih se v obdobju izolacije in epidemije lahko pojavijo občutki zaskrbljenosti, strahu, tesnobe, nemoči, jeze, razdražljivosti, krivde, obupa, panike. Vse te čustvene reakcije predstavljajo normalen odziv na stresno situacijo. Pomembno je, da zmoremo odprto spregovoriti o teh čustvih pri starših in otrocih ter se na njih ustrezno odzvati. V primeru intenzivnejše ali dlje trajajoče stiske pri enem ali več družinskih članih pa tudi poiskati ustrezno strokovno pomoč in podporo.

Želimo vam, da boste uspešno premostili to obdobje, ki nenazadnje prinaša tudi mnogotere priložnosti, da se še bolj povežemo s svojo družino in najbližjimi, okrepimo medosebne vezi in izboljšamo našo komunikacijo. V podporo pri tem smo pripravili nabor povezav do različnih virov, ki vam lahko pomagajo v primeru stiske ali pa zgolj odprejo nove ideje in poti razmišljanja.

Šolska svetovalna služba

UPORABNE POVEZAVE:

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ)

Za starše: Kako obvladovati stres in zmanjšati občutke strahu, panike in zaskrbljenosti zaradi koronavirusa

Poster: Napotki za obvladovanje strahu in zmanjševanje panike in zaskrbljenosti

Kako ostati mirni, a ne brezbrižni (Ljubica Marjanovič Umek, razvojna psihologinja)

ISA Institut

Za starše: Nasveti za uspešno skrb za naše ravnovesje in dobro počutje

Poster: 5 aktivnosti za ohranjanje psihičnega blagostanja

Za učence: Kaj je tesnoba in kako ji rečemo »adijo«?

Poster: Če te muči tesnoba

Poster: Če se počutiš utesnjeno

Pediatrična klinika, UKC Ljubljana

Za starše: Kako spregovoriti z otroki o COVID-19?

Poster: Kako otrokom predstaviti Covid-19?

Svetovalni center za otroke, mladostnike in starše Ljubljana (SCOMS)

Za starše in učence: V pomoč v času koronavirusa; uporabni pripomočki in gradiva

Posvetovalnica za učence in starše

Družinski urnik v času izolacije

Otroci, ekrani in epidemija

Nemirni otroci in izolacija

Za starše:

Delo od doma

Poster: Premagajmo izzive pri delu od doma!

Kaj početi doma v času izolacije

Poster: Premagajmo dolgčas ob izolaciji

Poster: Ideje za kakovosten čas z otrokom

Poster: 10 nasvetov za dobre medosebne odnose v času izolacije